Adcraft BDECTC-48/NG 48" W Natural Gas Countertop Black Diamond Charbroiler - 120,000 BTU
Shop all Admiral Craft
SKU:
BDECTC-48/NG
MPN:
BDECTC-48/NG
picture
picture
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
  • Manual stainless steel burner controls
  • Radiant heat design for high-heat cooking
  • Includes LPG conversion tips
  • 48" countertop charbroiler, 120,000 BTU
  • Stainless steel front, sides, and drip tray
  • Cast iron reversible, height-adjustable grates
Weight260 LBS
Height15.75 (H)
Width48 (W)
Depth26 (D)
ManufacturerAdmiral Craft
Control TypeManual
Heating SourceRadiant
Width (side-side) OA43" - 48"
Power TypeNatural Gas
Total BTU120,000 BTU
Weight260 LBS
Height15.75 (H)
Width48 (W)
Depth26 (D)
ManufacturerAdmiral Craft
Control TypeManual
Heating SourceRadiant
Width (side-side) OA43" - 48"
Power TypeNatural Gas
Total BTU120,000 BTU
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • cETLus Certified certification
  • ETL Sanitation Listed certification
Related products
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"