Adcraft BDECTG-36/NG 36" W Natural Gas Countertop Black Diamond Griddle - 90,000 BTU
Shop all Admiral Craft
SKU:
BDECTG-36/NG
MPN:
BDECTG-36/NG
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
  • Includes LPG conversion tips for field use
  • Three manual burners with individual control
  • cETLus and ETL-Sanitation certified
  • 90,000 BTU output for rapid heat-up
  • Stainless steel front and sides for durability
  • 5/8" smooth steel plate for even cooking
Weight218 LBS
Height15.75 (H)
Width36 (W)
Depth26 (D)
ControlsManual
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
Plate Thickness5/8"
ManufacturerAdmiral Craft
Cooking Surface Depth (front-back)20" - 23"
Cooking Surface Width (side-side)31" - 36"
Griddle Plate FinishSmooth Steel
Power TypeNatural Gas
Control TypeManual
No of Burners3
Total BTU90,000 BTU
Weight218 LBS
Height15.75 (H)
Width36 (W)
Depth26 (D)
ControlsManual
Plate Thickness5/8"
ManufacturerAdmiral Craft
Power TypeNatural Gas
Control TypeManual
No of Burners3
Total BTU90,000 BTU
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • cETLus Certified certification
  • ETL Sanitation Listed certification
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Commercial Grills
  • Griddle
  • Gas Griddles and Flat Top Grills
  • Restaurant Equipment
  • Cooking Equipment
  • Commercial Grills
  • Griddle
Related products
picture
Summit SCR615TD 23.63" W Black Stainless Steel Undercounter All-Refrigerator - 115 Volts
Pro IconFree shipping
picture
Jade DS-60-BIST 60" Stainless Steel Bistro Double-Deck High Shelf
Pro IconFree shipping
Rosseto LD209 2 Gal. Acrylic Square with Black Bamboo Base Sea Grass Beverage Dispenser
Hatco GRS-18-C 18" W Stainless Steel Freestanding Glo-Ray Heated Shelf - 125 Watts
Caddy Corporation A-34 26" Wide Modesty Panel for 5 Well
Yanco OK-2412 11" W White Melamine Rectangular Osaka Plate