Admiral Craft BDGR-60/NG 60" Natural Gas Black Diamond Range - 356,000 BTU
Shop all Admiral Craft
SKU:
BDGR-60/NG
MPN:
BDGR-60/NG
zoom
Ships free with
Pro Icon
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Commercial design services
Built for continuous service, the Admiral Craft BDGR-60/NG gas range has ten 12" x 12" 30,000 BTU burners and a total output of 356,000 BTU for high-volume cooking.
  • Two ovens with adjustable racks
  • Stainless steel front and sides
  • CSA safety and ETL-Sanitation compliant
  • 10 high-output 30,000 BTU burners
  • 200°F to 550°F oven range
  • 356,000 BTU total for cooking
Weight785 LBS
Height60 (H)
Width60 (W)
Depth32.5 (D)
Base(2) Standard Ovens
Burner Qty10
Temperature Range200°F to 550°F
Total BTU356,000 BTU
VentBackriser with Hi-Shelf
ManufacturerAdmiral Craft
Exterior FinishStainless Steel Front & Sides
TopBurners
Power TypeNatural Gas
Control TypeManual
No of Burners10
Weight785 LBS
Height60 (H)
Width60 (W)
Depth32.5 (D)
Base(2) Standard Ovens
Burner Qty10
Total BTU356,000 BTU
VentBackriser with Hi-Shelf
ManufacturerAdmiral Craft
TopBurners
Power TypeNatural Gas
Control TypeManual
No of Burners10
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • cETLus Certified certification
  • ETL Sanitation Listed certification
Related products
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"
American Metalcraft MCP12WH Platter, 12"L x 7"W x 1"
More from Admiral Craft
Adcraft BDECTG-36/NG 36" W Natural Gas Countertop Black Diamond Griddle - 90,000 BTU
Admiral Craft USRFS-1D/B 28" W 1-Section Self-Closing Door U-STAR Refrigerator Merchandiser - 3 Amps