Advance Tabco 19-18-60EFADA 60" W x 19.5" D x 25.5" H 16 Gauge 304 Stainless Steel Wall Mounted Multiwash Hand Sink
Shop all Advance Tabco Utility Sink
SKU:
19-18-60EFADA
MPN:
19-18-60EFADA
Commercial design services
Optimize handwashing with the Advance Tabco 19-18-60EFADA wall-mounted sink, 60" wide, 19.5" deep, and 25.5" high in 16 gauge 304 stainless steel. It has three electronic faucets, tubular supports, ADA compliance, and a 3-1/2" rear drain.
  • Includes tubular stainless steel wall supports
  • ADA compliant design supports accessibility
  • Wall-mounted 60" width maximizes handwashing
  • 16 gauge Type 304 stainless steel construction
  • Three electronic faucets for touchless operation
Weight80 LBS
Height25.5 (H)
Width60 (W)
Depth19.5 (D)
Bowl Depth (front to back)15" - 19"
Bowl Height (rim to drain)5" Deep
Bowl Width (left to right)20" & Up