Advance Tabco 19-FM-100-ADA 100" W x 19.5" D x 42.5" H 16 Gauge 304 Stainless Steel Freestanding Multiwash Hand Sink
Shop all Advance Tabco Utility Sink
SKU:
19-FM-100-ADA
MPN:
19-FM-100-ADA
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Advance Tabco 19-FM-100-ADA multiwash hand sink measures 100" W x 19.5" D x 42.5" H.
  • Freestanding with stainless steel legs
  • 5" deep bowls with 16" wash area
  • NSF certified for commercial sanitation
  • 100" wide 16 ga 304 stainless steel
  • Five faucet holes 8" OC for multi-station use
  • ADA compliant for accessible handwashing
Weight138 LBS
Height42.5 (H)
Width100 (W)
Depth19.5 (D)
Bowl Depth (front to back)15" - 19"
Bowl Height (rim to drain)5" Deep
ConstructionStainless Steel
FaucetFaucet Not Included
FeaturesMulti-Station
StyleFreestanding
ManufacturerAdvance Tabco
Weight138 LBS
Height42.5 (H)
Width100 (W)
Depth19.5 (D)
ConstructionStainless Steel
FaucetFaucet Not Included
FeaturesMulti-Station
StyleFreestanding
ManufacturerAdvance Tabco
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • ADA Compliant certification
  • NSF Certified certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"