Advance Tabco 9-43-72-36RL 151" W 18 Gauge Stainless Steel Base Regaline Sink
Shop all Advance Tabco 3 Compartment Sink
SKU:
9-43-72-36RL
MPN:
9-43-72-36RL
Commercial design services
Advance Tabco 9-43-72-36RL 151" W 18 gauge stainless steel sink has three 24" x 12" compartments and 36" drainboards for efficient dish flow.
  • 8" backsplash protects wall surfaces
  • 12" deep bowls for high-volume washing
  • NSF certified for commercial kitchens
  • 3-compartment layout for efficient workflow
  • 18 Gauge Type 304 stainless steel construction
  • Left and right drainboards for staged tasks
Weight345 LBS
Height42 (H)
Width151 (W)
Depth32 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Compartment Width (side-side)24"
DrainboardsWith Left & Right-Hand Drainboards
Filter TypeStraight / Line Sinks
Overall Length151"
Sink Depth (rim-drain)12"
Splash Height8"
Top Gauge18 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerAdvance Tabco
Style2 Drainboards
Gauge18 Gauge
Weight345 LBS
Height42 (H)
Width151 (W)
Depth32 (D)
Overall Length151"
Sink Depth (rim-drain)12"
Splash Height8"
Top Gauge18 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerAdvance Tabco
Style2 Drainboards
Gauge18 Gauge
  • 3 Compartment Sink