Advance Tabco 9-81-20-18L 44" W x 36" D x 42" H 18 Gauge 304 Stainless Steel 1-Compartment Regaline Sink
Shop all Advance Tabco 1 Compartment Sink
SKU:
9-81-20-18L
MPN:
9-81-20-18L
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Advance Tabco's 9-81-20-18L sink features heavy-duty 18 gauge 304 stainless steel. It has a 28" x 20" x 12" compartment and an 8" backsplash.
  • Left-hand 18" drainboard
  • 12" deep bowl for washing
  • Legs with crossrails and 1" adjustable feet
  • NSF-certified 1-compartment stainless sink
  • 28" front-to-back x 20" footprint
  • 18 Gauge Type 304 stainless steel
Weight107 LBS
Height42 (H)
Width44 (W)
Depth36 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Compartment Width (side-side)20"
DrainboardsWith Left-Hand Drainboard
Overall Length44"
Sink Depth (rim-drain)12"
Splash Height8"
Top Gauge18 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerAdvance Tabco
Style1 Drainboard
Weight107 LBS
Height42 (H)
Width44 (W)
Depth36 (D)
Overall Length44"
Sink Depth (rim-drain)12"
Splash Height8"
Top Gauge18 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerAdvance Tabco
Style1 Drainboard
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Commercial Sink
  • 1 Compartment Sink
  • Commercial Sink
  • 1 Compartment Sink