Advance Tabco 9-82-40-18R 42" H x 66" W x 36" D 18 Gauge 304 Stainless Steel 2-Compartment Regaline Sink
Shop all Advance Tabco 2 Compartment Sink
SKU:
9-82-40-18R
MPN:
9-82-40-18R
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Optimize kitchen workflow with the Advance Tabco 9-82-40-18R two-compartment sink, featuring 18 gauge Type 304 stainless steel, an 8" backsplash, and a right-hand drainboard.
  • Stainless steel open frame base with crossrails
  • 8" H backsplash for splash containment
  • 1" adjustable bullet fee
  • NSF-certified 18 Gauge Type 304 stainless steel
  • Right-hand 18" drainboard for workflow
  • Two 28" x 20", 12" deep sink compartments
Weight167 LBS
Height42 (H)
Width67 (W)
Depth36 (D)
Base ConstructionStainless Steel
DrainboardsWith Right-Hand Drainboard
Overall Length66"
Splash Height8"
Top Gauge18 Gauge
ManufacturerAdvance Tabco
Style1 Drainboard
Compartment Width (side-side)20"
Weight167 LBS
Height42 (H)
Width67 (W)
Depth36 (D)
Overall Length66"
Splash Height8"
Top Gauge18 Gauge
ManufacturerAdvance Tabco
Style1 Drainboard
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Commercial Sink
  • 2 Compartment Sink
  • Commercial Sink
  • 2 Compartment Sink