Advance Tabco 9-OP-24FM-FGR 21.38" W x 24" D x 28" H Stainless Steel Floor Mounted Mop Sink
Shop all Advance Tabco Mop Sink
SKU:
9-OP-24FM-FGR
MPN:
9-OP-24FM-FGR
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Advance Tabco 9-OP-24FM-FGR stainless steel mop sink installs flush with the floor. It features a 10" deep bowl (21.38" wide, 24" deep) for waste containment.
  • Stainless steel strainer with 4" O.D. waste pipe
  • Removable fiberglass grating for easy roll-over
  • Flush-with-floor design for mop bucket access
  • 10" deep bowl with 16.5" splashes
  • 21.38" W x 24" D stainless steel
Weight120 LBS
Height28 (H)
Width23.38 (W)
Depth24 (D)
Bowl Height10" Deep
Filter TypeMop Sinks
StyleFloor Mounted
ManufacturerAdvance Tabco
Bowl Depth24"
Bowl Width (left to right)21"
Weight120 LBS
Height28 (H)
Width23.38 (W)
Depth24 (D)
Bowl Height10" Deep
Filter TypeMop Sinks
StyleFloor Mounted
ManufacturerAdvance Tabco
Bowl Depth24"
Bowl Width (left to right)21"
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Commercial Sink
  • Mop Sink
  • Commercial Sink
  • Mop Sink
Related products
picture
Quantum PT-NR 8" x 2.5" Rigid Pneumatic Caster
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco 93-4-72-18RL 110" W x 28" D x 42" H Stainless Steel 16 Gauge 4-Compartments Regaline Sink
Pro IconFree shipping
Advance Tabco SAG-362 24" W x 36" D Stainless Steel 16 Gauge Open with Undershelf Work Table
Advance Tabco FS-FM-80 80" W x 19.5" D x 42.5" H 14 Gauge Stainless Steel Multiwash Hand Sink
Advance Tabco MX-GL-303 24" H Galvanized Base Equipment Stand
Advance Tabco FMG-242 24" W x 24" D Stainless Steel Top Galvanized Adjustable Undershelf Work Table
Advance Tabco TBG-364 48" W x 36" D Wood Bakers Top Work Table