Advance Tabco 9-OP-24FM-SSR 21.38" W x 24" D x 28" H Stainless Steel Floor Mounted Mop Sink
Shop all Advance Tabco Mop Sink
SKU:
9-OP-24FM-SSR
MPN:
9-OP-24FM-SSR
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Advance Tabco 9-OP-24FM-SSR mop sink fits a recessed floor with a 21.38" W x 24" D x 28" H stainless steel body and a 10" deep bowl. It includes removable grating, strainer basket, 4" O.D. waste pipe, and meets NSF Certified requirements.
  • Removable strainer simplifies waste removal
  • 16-1/2" splashes reduce splashback
  • NSF certified for compliance
  • Floor-recessed design for mop buckets
  • 10" deep bowl for high capacity
  • Stainless steel grating for debris control
Weight120 LBS
Height28 (H)
Width23.38 (W)
Depth24 (D)
Bowl Height10" Deep
Filter TypeMop Sinks
StyleFloor Mounted
ManufacturerAdvance Tabco
Bowl Depth24"
Bowl Width (left to right)21"
Weight120 LBS
Height28 (H)
Width23.38 (W)
Depth24 (D)
Bowl Height10" Deep
Filter TypeMop Sinks
StyleFloor Mounted
ManufacturerAdvance Tabco
Bowl Depth24"
Bowl Width (left to right)21"
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Commercial Sink
  • Mop Sink
  • Commercial Sink
  • Mop Sink