Advance Tabco 93-21-20-18R 44" W x 28" D x 42" H 16 Gauge 304 Stainless Steel 1-Compartment Regaline Sink
Shop all Advance Tabco 1 Compartment Sink
SKU:
93-21-20-18R
MPN:
93-21-20-18R
Commercial design services
Handle prep and cleanup with a durable stainless workstation. Advance Tabco’s 93-21-20-18R sink features 16 gauge Type 304 construction, a 20" x 20" x 12" compartment, 8" backsplash, right-hand 18" drainboard, and NSF certification.
  • 8" H backsplash protects walls
  • Right-hand 18" drainboard for workflow
  • NSF certified for sanitation standards
  • 16 Gauge 304 stainless steel for durability
  • 12" deep 20" x 20" sink for large pots
  • 44" W x 28" D for compact kitchens
Weight80 LBS
Height42 (H)
Width44 (W)
Depth28 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Compartment Width (side-side)20"
DrainboardsWith Right-Hand Drainboard
Overall Length44"
Sink Depth (rim-drain)12"
Splash Height8"
ManufacturerAdvance Tabco
Style1 Drainboard
Weight80 LBS
Height42 (H)
Width44 (W)
Depth28 (D)
Overall Length44"
Sink Depth (rim-drain)12"
Splash Height8"
ManufacturerAdvance Tabco
Style1 Drainboard
  • 1 Compartment Sink
Related products
picture
Yanco NS-107W 7.25" Dia. White Melamine Round Nessico Plate