Advance Tabco 93-3-54-24L 83" W 16 Gauge Stainless Steel Base Regaline Sink
Shop all Advance Tabco 3 Compartment Sink
SKU:
93-3-54-24L
MPN:
93-3-54-24L
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
  • 8" high backsplash for splash protection
  • Left-hand 24" drainboard for workflow
  • NSF certified for compliance
  • 83" overall length for prep capacity
  • Three 20" x 16" sink compartments, 12" deep
  • 16 gauge Type 304 stainless steel
Weight188 LBS
Height42 (H)
Width84 (W)
Depth28 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Compartment Width (side-side)16"
DrainboardsWith Left-Hand Drainboard
Filter TypeStraight / Line Sinks
Overall Length83"
Sink Depth (rim-drain)12"
Splash Height8"
Top Gauge16 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerAdvance Tabco
Style1 Drainboard
Gauge16 Gauge
Weight188 LBS
Height42 (H)
Width84 (W)
Depth28 (D)
Overall Length83"
Sink Depth (rim-drain)12"
Splash Height8"
Top Gauge16 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerAdvance Tabco
Style1 Drainboard
Gauge16 Gauge
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
Related products
picture
Quantum WR63-2142SG 42" W x 21" D x 63" H Galvanized Steel Solid Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
CTC M950W Microfiber White Square Disposable Cloths
Advance Tabco SKG-249 108" W x 24" D Stainless Steel 16 Gauge Work Table
Advance Tabco AUR-108 108" W Stainless Steel Table Mounted Utensil Rack
Omcan USA 48092 74" Black Epoxy Finish Stationary Post
Thunder Group CMDC024 24" L Chrome Plated Finish Shelf Divider
Omcan USA 45299 26" L Wood Pizza Peel