Advance Tabco 93-44-96-24L 133" W x 32" D x 42" H Stainless Steel 16 Gauge 4-Compartments Regaline Sink
Shop all Advance Tabco 4 Compartment Sink
SKU:
93-44-96-24L
MPN:
93-44-96-24L
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Advance Tabco 93-44-96-24L regaline sink offers heavy-duty performance with four 24" x 24" x 12" compartments and a left-hand drainboard.
  • 8" backsplash protects walls
  • 16 gauge Type 304 stainless steel resists corrosion
  • NSF certified, needs two faucets
  • 133" W x 32" D x 42" H stainless steel
  • Left-hand 24" drainboard for workflow
  • Four 24" x 24" x 12" compartments for prep
Weight336 LBS
Height42 (H)
Width134 (W)
Depth32 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Compartment Width (side-side)24"
DrainboardsWith Left-Hand Drainboard
Filter TypeStraight / Line Sinks
Overall Length133"
Sink Depth (rim-drain)12"
Splash Height8"
Top Gauge16 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerAdvance Tabco
Cartridge133 32 x 42
Style1 Drainboard
Weight336 LBS
Height42 (H)
Width134 (W)
Depth32 (D)
Overall Length133"
Sink Depth (rim-drain)12"
Splash Height8"
Top Gauge16 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerAdvance Tabco
Cartridge133 32 x 42
Style1 Drainboard
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Commercial Sink
  • 4 Compartment Sink
  • Commercial Sink
  • 4 Compartment Sink
Related products
picture
Quantum WR63-3042GY 42" W x 30" D Epoxy Coated Wire Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
picture
Summit FF195 19" W Stainless Steel Solid All-Refrigerator - 115 Volts 1-Ph
Pro IconFree shipping
Bakers Pride CH-10-NG Stainless Steel Natural Gas Cast Iron Dante Series Charbroiler - 180,000 BTU
National Public Seating PCT330 30" x 30" Square Premium Plus Café Table
Advance Tabco SU-35A 48" Stainless Steel Beer Box Cover Fits CRBB-48
Advance Tabco KSS-302 24" W x 30" D Stainless Steel 14 Gauge Work Table