Advance Tabco 93-82-40-24L 42" H x 72" W x 36" D 16 Gauge 304 Stainless Steel 2-Compartment Regaline Sink
Shop all Advance Tabco 2 Compartment Sink
SKU:
93-82-40-24L
MPN:
93-82-40-24L
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Advance Tabco's 93-82-40-24L sink measures 42" H x 72" W x 36" D and uses 16 gauge Type 304 stainless steel for NSF-certified sanitation.
  • Open frame base with side crossrails
  • 8" backsplash protects walls
  • Durable 16 Gauge Type 304 stainless construction
  • Left-hand 24" drainboard for workflow
  • Two 20" x 28" NSF-certified compartments
Weight195 LBS
Height42 (H)
Width73 (W)
Depth36 (D)
Base ConstructionStainless Steel
DrainboardsWith Left-Hand Drainboard
Overall Length72"
Splash Height8"
Top Gauge16 Gauge
ManufacturerAdvance Tabco
Style1 Drainboard
Compartment Width (side-side)20"
Weight195 LBS
Height42 (H)
Width73 (W)
Depth36 (D)
Overall Length72"
Splash Height8"
Top Gauge16 Gauge
ManufacturerAdvance Tabco
Style1 Drainboard
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Commercial Sink
  • 2 Compartment Sink
  • Commercial Sink
  • 2 Compartment Sink