Advance Tabco 93-83-60-18RL 103" W 16 Gauge Stainless Steel Base Regaline Sink
Shop all Advance Tabco 3 Compartment Sink
SKU:
93-83-60-18RL
MPN:
93-83-60-18RL
zoom
Commercial design services
Advance Tabco's 93-83-60-18RL 103" regaline sink features three compartments with left and right drainboards and 12" deep bowls for efficient washing.
  • Open frame base with side crossrails
  • 8" high backsplash
  • NSF certified for sanitation
  • 103" W 16 gauge 304 stainless steel
  • Left and right 18" drainboards
  • Three 28" F/B x 20" W compartments, 12" deep
Weight315 LBS
Height42 (H)
Width103 (W)
Depth36 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Compartment Width (side-side)20"
DrainboardsWith Left & Right-Hand Drainboards
Filter TypeStraight / Line Sinks
Overall Length103"
Sink Depth (rim-drain)12"
Splash Height8"
Top Gauge16 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerAdvance Tabco
Style2 Drainboards
Gauge16 Gauge
Weight315 LBS
Height42 (H)
Width103 (W)
Depth36 (D)
Overall Length103"
Sink Depth (rim-drain)12"
Splash Height8"
Top Gauge16 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerAdvance Tabco
Style2 Drainboards
Gauge16 Gauge
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Commercial Sink
  • 3 Compartment Sink
  • Commercial Sink
  • 3 Compartment Sink
Related products
picture
Quantum LTR-2400 Clear Label Holders
Pro IconFree shipping
picture
Vollrath 77023 Stainless Steel Double Boiler Inset for 77020
Pro IconFree shipping
Advance Tabco CF-SS-247 84" W x 37" D 14 Gauge 300 Stainless Steel Sliding Door Work Table
Advance Tabco EC-2154 54" W x 21" D Chrome Plated Special Value Wire Shelving
Advance Tabco SRKD-30 30" W Stainless Steel Double Underbar Basics Speed Rail