Advance Tabco 93-84-80-24L 117" W x 32" D x 42" H Stainless Steel 16 Gauge 4-Compartments Regaline Sink
Shop all Advance Tabco 4 Compartment Sink
SKU:
93-84-80-24L
MPN:
93-84-80-24L
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Advance Tabco 93-84-80-24L regaline sink features four 20" x 28" compartments, a left-hand drainboard, and an 8" backsplash. Made from 16 gauge stainless steel, it has an open frame base and adjustable feet.
  • 8" backsplash protects walls
  • Left-hand 24" drainboard
  • NSF certified for compliance
  • 117" overall length for workflows
  • Four 20" x 28" compartments
  • 16 Gauge Type 304 stainless steel
Weight329 LBS
Height42 (H)
Width118 (W)
Depth32 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Compartment Width (side-side)20"
DrainboardsWith Left-Hand Drainboard
Filter TypeStraight / Line Sinks
Overall Length117"
Sink Depth (rim-drain)12"
Splash Height8"
Top Gauge16 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerAdvance Tabco
Cartridge117 32 x 42
Style1 Drainboard
Weight329 LBS
Height42 (H)
Width118 (W)
Depth32 (D)
Overall Length117"
Sink Depth (rim-drain)12"
Splash Height8"
Top Gauge16 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerAdvance Tabco
Cartridge117 32 x 42
Style1 Drainboard
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Commercial Sink
  • 4 Compartment Sink
  • Commercial Sink
  • 4 Compartment Sink