Advance Tabco 94-1-24-36L 58" W 14 Gauge Stainless Steel Regaline Sink
Shop all Advance Tabco 1 Compartment Sink
SKU:
94-1-24-36L
MPN:
94-1-24-36L
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Handle heavy prep confidently with the Advance Tabco 94-1-24-36L stainless steel sink.
  • Stainless steel legs with crossrails for stability
  • 11" backsplash protects walls
  • NSF certified for sanitation
  • 58" W 14-gauge Type 304 stainless steel
  • 36" left-hand drainboard for efficiency
  • One-compartment 20" F/B x 16" L sink, 14" deep
Weight114 LBS
Height45 (H)
Width58 (W)
Depth28 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Drainboardswith Left-Hand Drainboards
Overall Length58"
Splash Height11"
Top Gauge14 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerAdvance Tabco
Style1 Drainboard
Weight114 LBS
Height45 (H)
Width58 (W)
Depth28 (D)
Overall Length58"
Splash Height11"
Top Gauge14 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerAdvance Tabco
Style1 Drainboard
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Commercial Sink
  • 1 Compartment Sink
  • Commercial Sink
  • 1 Compartment Sink
Related products
picture
Quantum WR74-1248BK-5 48" W x 12" D Epoxy Coated Wire Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
picture
Spaceman 6455-C 2 Flavors Countertop Gravity Feed Frozen Beverage Machine - 110-115 Volts
Pro IconFree shipping
Advance Tabco FMS-364 48" W x 36" D 304 Stainless Steel 16 Gauge Stainless Steel Base Work Table
Advance Tabco TH2G-244 48" W x 24" D Wood Top with Galvanized Base Maple Top Work Table
Advance Tabco DTC-G70-144L 143" Long L-Shaped 16 Gauge 304 Stainless Steel Right to Left Island-Clean Dishtable
Fri-Jado MCC 48-4 C SS SB UF 47.25" W White Glass Door Solid Back Self-Service Modular Convenience Counter - 115 Volts
Omcan USA 11239 #12 0.38" Carbon Steel Machine Plate - Hubless