Advance Tabco 94-2-36-18RL 45" H x 73" W x 27" D 14 Gauge 304 Stainless Steel 2-Compartment Regaline Sink
Shop all Advance Tabco 2 Compartment Sink
SKU:
94-2-36-18RL
MPN:
94-2-36-18RL
Commercial design services
Advance Tabco 94-2-36-18RL regaline two-compartment sink features heavy-duty 14 gauge Type 304 stainless steel, left and right drainboards, an 11" backsplash, and a stable open frame base.
  • Open frame base with side crossrails for support
  • 11" backsplash protects walls and eases cleaning
  • 14 Gauge 304 stainless steel for durability
  • Left and right 18" drainboards for prep and drainage
  • Two 20" x 16" compartments for efficiency
Weight141 LBS
Height45 (H)
Width72 (W)
Depth27 (D)
Base ConstructionStainless Steel
DrainboardsWith Left & Right-Hand Drainboards
Overall Length72"
Splash Height11"
Top Gauge14 Gauge
ManufacturerAdvance Tabco
Compartment Width (side-side)16"
Style2 Drainboards
Weight141 LBS
Height45 (H)
Width72 (W)
Depth27 (D)
Overall Length72"
Splash Height11"
Top Gauge14 Gauge
ManufacturerAdvance Tabco
Style2 Drainboards
  • Commercial Sink
  • 2 Compartment Sink
  • Commercial Sink
  • 2 Compartment Sink