Advance Tabco 94-3-54-24RL 103" W 14 Gauge Stainless Steel Base Regaline Sink
Shop all Advance Tabco 3 Compartment Sink
SKU:
94-3-54-24RL
MPN:
94-3-54-24RL
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Advance Tabco 94-3-54-24RL regaline three-compartment sink features 14 gauge type 304 stainless steel with an 11" backsplash and 14" deep bowls.
  • 11"H backsplash protects walls
  • 24" drainboards for workflow
  • Legs with boxed crossrails and adjustable feet
  • 103" W overall length
  • Three 20" F/B x 16" W, 14" deep compartments
  • 14 Gauge Type 304 stainless
Weight248 LBS
Height45 (H)
Width103 (W)
Depth28 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Compartment Width (side-side)16"
DrainboardsWith Left & Right-Hand Drainboards
Filter TypeStraight / Line Sinks
Overall Length103"
Sink Depth (rim-drain)14"
Splash Height11"
Top Gauge14 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerAdvance Tabco
Style2 Drainboards
Gauge14 Gauge
Weight248 LBS
Height45 (H)
Width103 (W)
Depth28 (D)
Overall Length103"
Sink Depth (rim-drain)14"
Splash Height11"
Top Gauge14 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerAdvance Tabco
Style2 Drainboards
Gauge14 Gauge
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Commercial Sink
  • 3 Compartment Sink
  • Commercial Sink
  • 3 Compartment Sink