Advance Tabco 94-4-72-18L 95" W x 28" D x 45" H Stainless Steel 14 Gauge 4-Compartments Regaline Sink
Shop all Advance Tabco 4 Compartment Sink
SKU:
94-4-72-18L
MPN:
94-4-72-18L
Commercial design services
Engineered for continuous kitchen use, the Advance Tabco 94-4-72-18L Regaline sink features four 16" x 20" compartments, an 18" left-hand drainboard, 14" bowl depth, and 11" backsplash in 14 gauge Type 304 stainless steel.
  • Adjustable stainless steel legs
  • 11" backsplash for splash protection
  • NSF certified for sanitation
  • 14 gauge Type 304 stainless
  • Left-hand 18" drainboard
  • Four 16" x 20" compartments
Weight202 LBS
Height45 (H)
Width96 (W)
Depth28 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Compartment Width (side-side)16"
DrainboardsWith Left-Hand Drainboard
Overall Length95"
Sink Depth (rim-drain)14"
Splash Height11"
ManufacturerAdvance Tabco
Cartridge95 28 x 45
Style1 Drainboard
Filter TypeStraight / Line Sinks
Weight202 LBS
Height45 (H)
Width96 (W)
Depth28 (D)
Overall Length95"
Sink Depth (rim-drain)14"
Splash Height11"
ManufacturerAdvance Tabco
Cartridge95 28 x 45
  • 4 Compartment Sink