Advance Tabco 94-44-96-36L 145" W x 32" D x 45" H Stainless Steel 14 Gauge 4-Compartments Regaline Sink
Shop all Advance Tabco 4 Compartment Sink
SKU:
94-44-96-36L
MPN:
94-44-96-36L
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Advance Tabco 94-44-96-36L stainless steel four-compartment sink measures 145" by 32" with 14" deep bowls and an 11" backsplash.
  • Left-hand 36" drainboard
  • 11" backsplash protects walls
  • NSF certified for commercial use
  • 145" overall length for large kitchens
  • Four 24" x 24" compartments
  • 14 Gauge Type 304 stainless steel
Weight376 LBS
Height45 (H)
Width146 (W)
Depth32 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Compartment Width (side-side)24"
DrainboardsWith Left-Hand Drainboard
Overall Length145"
Sink Depth (rim-drain)14"
Splash Height11"
Top Gauge14 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerAdvance Tabco
Cartridge145 32 x 45
Style1 Drainboard
Filter TypeStraight / Line Sinks
Weight376 LBS
Height45 (H)
Width146 (W)
Depth32 (D)
Overall Length145"
Sink Depth (rim-drain)14"
Splash Height11"
Top Gauge14 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerAdvance Tabco
Cartridge145 32 x 45
Style1 Drainboard
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Commercial Sink
  • 4 Compartment Sink
  • Commercial Sink
  • 4 Compartment Sink
Related products
picture
Vollrath 46311-2 11 Qt. 22 Ga. Stainless Steel Low Profile Replacement Inset
Pro IconFree shipping
picture
TableCraft Products 100121 7-3/4" L 6mm Thick Individually Wrapped Paper Blue Striped Straws