Advance Tabco DTC-3-K20-96R 95" L Stainless Steel 16 Gauge Corner Dishtable with 3-Compartment Sink
Shop all Advance Tabco Dishtable
SKU:
DTC-3-K20-96R
MPN:
DTC-3-K20-96R
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Commercial design services
Advance Tabco's DTC-3-K20-96R corner dishtable features a three-compartment sink with a 16 gauge 304 stainless steel top and sturdy legs. The 95" L unit has three 20" x 20" x 12" bowls, a 48" drainboard, and meets NSF standards.
  • Stainless steel legs and crossrails for support
  • 16 Gauge construction resists deformation
  • 95" L Type 304 stainless steel top for durability
  • 48" drainboard for drying and staging
  • Three 20" x 20" x 12" bowls for efficient washing
Weight310 LBS
Height44.5 (H)
Width96 (W)
Depth30 (D)
Dish Machine LocationLeft Side
Dishtable LegsStainless Steel
Dishtable ShapeCorner
Filter TypeCorner Dishtables
Gauge16 Gauge
Length95"
Type Stainless Steel Top300 Series
ManufacturerAdvance Tabco
Weight310 LBS
Height44.5 (H)
Width96 (W)
Depth30 (D)
Dish Machine LocationLeft Side
Dishtable LegsStainless Steel
Dishtable ShapeCorner
Filter TypeCorner Dishtables
Gauge16 Gauge
Length95"
ManufacturerAdvance Tabco
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Dishwashing Equipment
  • Dishtable
  • Dishwashing Equipment
  • Dishtable
Related products
picture
Quantum WR54-1836BK-5 36" W x 18" D x 54" H Black Epoxy Antimicrobial Finish Wire Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco FS-3-2430 77" W 14 Gauge Stainless Steel Base Fabricated Sink
Pro IconFree shipping
Advance Tabco CRB-42R 48" W x 21" D Stainless Steel 2 Bowls Underbar Basics Sink Unit
Advance Tabco SPT-244 48" W x 24" D Stainless Steel Poly-Top Work Table
Chef Master 06126Y Vertical Mr. Bar-B-Q Beer Can Chicken Roaster
Flash Furniture DAD-SF-112T-DKGY-GG 47" W x 30" H Dark Gray Outdoor Patio Set
Thunder Group 1006BB 6" Dia. Blue Bamboo Melamine Round Plate
Thunder Group CR213W 13.5" W x 10.5" D White Melamine Oval Platter
NBR Equipment DI-1-091106STD 16.5" W x 17.5" D x 17.25" H Stainless Steel (1) Compartment Drop-In Sink
Service Ideas SM-64 9" Dia. Round Metal Mod18 Steelworks Bread Basket