Advance Tabco FC-1-1824-24R 44.5" W 16 Gauge Stainless Steel Fabricated Sink
Shop all Advance Tabco 1 Compartment Sink
SKU:
FC-1-1824-24R
MPN:
FC-1-1824-24R
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Advance Tabco FC-1-1824-24R sink features an 18" x 24" x 14" bowl with a right-hand drainboard. Made of 16 gauge Type 304 stainless steel, it has an 8" OC faucet mount, tile edge splash, and adjustable stainless steel feet.
  • NSF certified for foodservice compliance
  • 8" OC faucet holes for commercial faucets
  • Adjustable stainless steel legs with bracing
  • 16 Gauge Type 304 stainless steel
  • Right-hand 24" drainboard for workflow
  • 24" x 18" x 14" deep bowl for washing
Weight139 LBS
Height43 (H)
Width44.5 (W)
Depth29.5 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Drainboardswith Right-Hand Drainboards
Overall Length44.5"
ManufacturerAdvance Tabco
Style1 Drainboard
Weight139 LBS
Height43 (H)
Width44.5 (W)
Depth29.5 (D)
Overall Length44.5"
ManufacturerAdvance Tabco
Style1 Drainboard
  • 1 Compartment Sink
Related products
picture
Advance Tabco 7-PS-50 17.25" W x 15.25" D Wall Mounted Hand Sink