Advance Tabco FC-2-1818-18RL 43" H x 72" W x 24" D 16 Gauge 304 Stainless Steel 2-Compartment Fabricated Sink
Shop all Advance Tabco 2 Compartment Sink
SKU:
FC-2-1818-18RL
MPN:
FC-2-1818-18RL
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Advance Tabco's FC-2-1818-18RL sink features durable 16 gauge Type 304 stainless steel, two 18" x 18" x 14" bowls, left and right drainboards, and an 8-1/2" tile edge splash.
  • Adjustable stainless steel legs
  • NSF certified for sanitation
  • 8" OC faucet holes and 1" bullet feet
  • Two 18" x 18" x 14" deep compartments
  • Left and right drainboards
  • 16 Gauge Type 304 stainless steel
Weight183 LBS
Height43 (H)
Width72 (W)
Depth24 (D)
Base ConstructionStainless Steel
DrainboardsWith Left & Right-Hand Drainboards
Overall Length72"
Splash Height8-1/2"
Top Gauge16 Gauge
ManufacturerAdvance Tabco
Compartment Width (side-side)18"
Style2 Drainboards
Weight183 LBS
Height43 (H)
Width72 (W)
Depth24 (D)
Overall Length72"
Splash Height8-1/2"
Top Gauge16 Gauge
ManufacturerAdvance Tabco
Style2 Drainboards
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"