Advance Tabco FC-2-2424-18L-X 63" - 72" 16-Gauge Stainless Steel Two Compartment Left Drain Fabricated
Shop all Advance Tabco 2 Compartment Sink
SKU:
FC-2-2424-18L-X
MPN:
FC-2-2424-18L-X
zoom
Usually ships in 2 - 3 Business Days
Warranty
Commercial design services
The Advance Tabco FC-2-2424-18L-X two-compartment sink features 16-gauge Type 304 stainless steel, two 24" x 24" x 14" bowls, and an 18" left drainboard.
  • Adjustable stainless steel legs for stability
  • NSF certified for kitchen compliance
  • Durable 16-gauge Type 304 stainless steel
  • Left-hand 18" drainboard for workflow
  • Two 24" x 24" x 14" bowls for prep and washing
Weight233 LBS
Height43 (H)
Width68 (W)
Depth30 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Compartment Width (side-side)24"
DrainboardsWith Left-Hand Drainboard
Overall Length68"
Sink Depth (rim-drain)14"
Splash Height8-1/2"
Top Gauge16 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerAdvance Tabco
Compartment(s)2
Style1 Drainboard
Weight233 LBS
Height43 (H)
Width68 (W)
Depth30 (D)
Overall Length68"
Sink Depth (rim-drain)14"
Splash Height8-1/2"
Top Gauge16 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerAdvance Tabco
Compartment(s)2
Style1 Drainboard
  • NSF Certified certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"