Advance Tabco FC-3-1515-15RL 75" W 16 Gauge Stainless Steel Base Fabricated Sink
Shop all Advance Tabco 3 Compartment Sink
SKU:
FC-3-1515-15RL
MPN:
FC-3-1515-15RL
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
  • 8" OC faucet holes allow standard faucet installation
  • 3-compartment 15" x 15" x 14" bowls ensure efficient workflow
  • Left and right drainboards enhance prep and drainage
  • 16 Gauge Type 304 stainless steel resists corrosion
Weight120 LBS
Height43 (H)
Width75 (W)
Depth21 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Compartment Width (side-side)15"
DrainboardsWith Left & Right-Hand Drainboards
Filter TypeStraight / Line Sinks
Overall Length75"
Sink Depth (rim-drain)14"
Splash Height8.5"
Top Gauge16 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerAdvance Tabco
Style2 Drainboards
Gauge16 Gauge
Weight120 LBS
Height43 (H)
Width75 (W)
Depth21 (D)
Overall Length75"
Sink Depth (rim-drain)14"
Splash Height8.5"
Top Gauge16 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerAdvance Tabco
Style2 Drainboards
Gauge16 Gauge
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Commercial Sink
  • 3 Compartment Sink
  • Commercial Sink
  • 3 Compartment Sink