Advance Tabco FC-4-1824-18RL 108" W x 30" D x 42" H Stainless Steel 16 Gauge 4-Compartments Fabricated Sink
Shop all Advance Tabco 4 Compartment Sink
SKU:
FC-4-1824-18RL
MPN:
FC-4-1824-18RL
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Built for continuous service, the Advance Tabco FC-4-1824-18RL sink has four 18" x 24" x 14" deep bowls made of 16 gauge Type 304 stainless steel, with drainboards and an 8" tile edge splash.
  • NSF certified for sanitation compliance
  • Left and right 18" drainboards
  • Adjustable stainless steel legs with bullet feet
  • 108" W x 30" D x 42" H stainless steel
  • Four 18" x 24" x 14" deep compartments
  • 16 Gauge Type 304 resists corrosion
Weight340 LBS
Height42 (H)
Width108 (W)
Depth30 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Compartment Width (side-side)18"
DrainboardsWith Left & Right-Hand Drainboards
Overall Length108"
Sink Depth (rim-drain)14"
Splash Height8"
Top Gauge16 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerAdvance Tabco
Cartridge108 30 x 42
Style2 Drainboards
Filter TypeFabricated Sinks
Weight340 LBS
Height42 (H)
Width108 (W)
Depth30 (D)
Overall Length108"
Sink Depth (rim-drain)14"
Splash Height8"
Top Gauge16 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerAdvance Tabco
Cartridge108 30 x 42
Style2 Drainboards
Filter TypeFabricated Sinks
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Commercial Sink
  • 4 Compartment Sink
  • Commercial Sink
  • 4 Compartment Sink
Related products
picture
Empress SM404620 45 Gallon Black LLD Repro Liner Perforated Rolls (10 Packs of 10 Per Case)
Pro IconFree shipping
picture
National Public Seating BT3072 30" W x 72" D 17 Gauge Frame Heavy Duty Folding Table
Pro IconFree shipping
Rosseto TD007 48.8" W x 20" H Clear Acrylic Free-Standing Avant Guarde Tabletop Divider
Yanco CAT-2030G 30" L x 12" W Gold Melamine Oval Catering Platter