Advance Tabco FC-FM-40-ADA-F 40" W x 19.5" D 16 Gauge Freestanding Multiwash Hand Sink
Shop all Advance Tabco Utility Sink
SKU:
FC-FM-40-ADA-F
MPN:
FC-FM-40-ADA-F
Commercial design services
Advance Tabco FC-FM-40-ADA-F multiwash hand sink features durable 16 gauge Type 304 stainless steel, with a 40" W x 19.5" D size and a 16" bowl.
  • 3-1/2" rear basket drain for efficient drainage
  • 40" W x 19.5" D for compact workflow
  • 16 gauge 304 stainless steel for durability
  • Includes two wrist-blade faucets for sanitation
  • ADA compliant for accessible installations
Weight76 LBS
Depth19.5 (D)
Bowl Depth (front - back)16"
Bowl Height (rim to drain)5" Deep
Bowl Width (left to right)20" & Up
FaucetFaucet Included
ManufacturerAdvance Tabco
Weight76 LBS
Depth19.5 (D)
Bowl Depth (front - back)16"
FaucetFaucet Included
  • Utility Sink