Advance Tabco FC-FM-40EFADA 40" W x 19.5" D 16 Gauge Freestanding Multiwash Hand Sink
Shop all Advance Tabco Utility Sink
SKU:
FC-FM-40EFADA
MPN:
FC-FM-40EFADA
Commercial design services
Advance Tabco FC-FM-40EFADA freestanding multiwash hand sink features durable 16 gauge 304 stainless steel, measuring 40" wide and 19.5" deep.
  • 40" W x 19.5" D fits busy back-of-house layouts
  • Freestanding with stainless steel legs for stability
  • NSF and cUL
  • 16 gauge 304 stainless steel for corrosion resistance
  • ADA compliant for accessibility
  • Includes (2) touchless electronic faucets
Weight72 LBS
Depth19.5 (D)
Bowl Depth (front - back)16"
Bowl Height (rim to drain)5" Deep
Bowl Width (left to right)20" & Up
FaucetFaucet Included
ManufacturerAdvance Tabco
Weight72 LBS
Depth19.5 (D)
Bowl Depth (front - back)16"
FaucetFaucet Included
  • Utility Sink
Related products
picture
Quantum WR63-2172C-5 72" W x 21" D x 63" H Chrome Plated Wire Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
picture
Bissell 2038342 Top Fill Outer Cloth Bag fits all BG100 Series
Pro IconFree shipping
Rosseto GLS047M 10.8" W x 2.6" H Mustard Handmade Glass Round Radici Bowl (2 per Set)
Yanco PA-312 22 Oz. Super White Porcelain Round Paris Pasta Bowl
Bar Maid DIS-207 Quaternary Sanitizer or Disinfectant Tablets
Metro 2136FG 36" W x 21" D Galvanized Solid Flat Super Erecta Shelf
Metro N356C 48" W x 18" D Chrome 4 Wire Shelves Super Erecta Starter Shelving Unit
Metro 2442FS 42" W x 24" D Stainless Steel Solid Flat Super Erecta Shelf
Sterling Manufacturing SPG-6 MF NG 23" W Stainless Steel Natural Gas Countertop Boilerless Convection Steamer - 60,000 BTU