Advance Tabco FC-FM-80EF 80" W x 19.5" D 16 Gauge Freestanding Multiwash Hand Sink
Shop all Advance Tabco Utility Sink
SKU:
FC-FM-80EF
MPN:
FC-FM-80EF
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Advance Tabco's FC-FM-80EF multiwash hand sink features durable 16 gauge Type 304 stainless steel, four electronic faucets, an 8" deep bowl, and NSF certification.
  • Freestanding design with flanged feet
  • NSF certified for compliance
  • Includes 3-1/2" rear basket drain for drainage
  • 80" commercial Type 304 stainless steel
  • Multi-station layout maximizes throughput
  • Four electronic faucets for hygiene
Weight110 LBS
Height42.5 (H)
Width80 (W)
Depth19.5 (D)
Bowl Depth (front - back)16"
Bowl Height (rim to drain)8" Deep
Bowl Width (left to right)20" & Up
FaucetFaucet Included
FeaturesMulti-Station
StyleFreestanding
ManufacturerAdvance Tabco
Weight110 LBS
Height42.5 (H)
Width80 (W)
Depth19.5 (D)
Bowl Depth (front - back)16"
FaucetFaucet Included
FeaturesMulti-Station
StyleFreestanding
ManufacturerAdvance Tabco
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"