Advance Tabco FC-WM-100-ADA-F 100" W x 19.5" D 16 Gauge Wall Mounted Multiwash Hand Sink
Shop all Advance Tabco Utility Sink
SKU:
FC-WM-100-ADA-F
MPN:
FC-WM-100-ADA-F
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Advance Tabco's FC-WM-100-ADA-F wall-mounted multiwash hand sink is 100" wide and 19.5" deep, made of 16 gauge 304 stainless steel for durability.
  • ADA compliant and NSF certified
  • 16 gauge Type 304 stainless resists corrosion
  • 100" stainless steel wall-mounted sink saves space and time
  • Includes five wrist-blade faucets for sanitary control
  • Five-station setup for high-traffic handwashing
Weight132 LBS
Height25.5 (H)
Width100 (W)
Depth19.5 (D)
Bowl Depth (front - back)16"
Bowl Height (rim to drain)5" Deep
Bowl Width (left to right)20" & Up
FaucetFaucet Included
FeaturesMulti-Station
StyleWall Mounted
ManufacturerAdvance Tabco
Weight132 LBS
Height25.5 (H)
Width100 (W)
Depth19.5 (D)
Bowl Depth (front - back)16"
FaucetFaucet Included
FeaturesMulti-Station
StyleWall Mounted
ManufacturerAdvance Tabco
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • ADA Compliant certification
  • cULus Certified certification
  • NSF Certified certification
  • Commercial Sink
  • Utility Sink
  • Commercial Sink
  • Utility Sink
Related products
picture
Quantum M1860CG47RE 60" W x 18" D Chrome 4 Shelves Mobile Enclosure Cart
Pro IconFree shipping
picture
Glastender 01000710 Clip-On Chemical Rail
Pro IconFree shipping
Advance Tabco PRSP-25-24 24" W x 25" D Stainless Steel Prestige Sink Prep Station
Advance Tabco VLG-487 48" D x 84" W Stainless Steel 14 Gauge Work Table