Advance Tabco FC-WM-120-ADA 120" W x 19.5" D 16 Gauge Wall Mounted Multiwash Hand Sink
Shop all Advance Tabco Utility Sink
SKU:
FC-WM-120-ADA
MPN:
FC-WM-120-ADA
Commercial design services
Advance Tabco FC-WM-120-ADA wall-mounted multiwash hand sink measures 120" W x 19.5" D with 16 gauge type 304 stainless steel and tubular wall supports.
  • Includes 3-1/2" rear basket drain
  • Punched for six faucets, 8" OC spacing
  • Tubular stainless steel wall supports
  • 120" width for multi-station handwashing
  • ADA compliant layout with 8-1/2" backsplash
  • 16 gauge Type 304 stainless steel
Weight147 LBS
Height25.5 (H)
Width120 (W)
Depth19.5 (D)
Bowl Depth (front - back)16"
Bowl Height (rim to drain)5" Deep
Bowl Width (left to right)20" & Up
FaucetFaucet Not Included
ManufacturerAdvance Tabco
Weight147 LBS
Height25.5 (H)
Width120 (W)
Depth19.5 (D)
Bowl Depth (front - back)16"
FaucetFaucet Not Included
  • Utility Sink
Related products
picture
Quantum BL36GY 36" W x 4" H Gray Epoxy Back or Side Ledge
Pro IconFree shipping
picture
Quantum WR63-1472BK-5 72" W x 14" D x 63" H Black Epoxy Antimicrobial Wire Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
Advance Tabco SAG-300 30" W x 30" D 16 Gauge 430 Stainless Steel and 18 Gauge Undershelf Work Table
Advance Tabco 7-PS-69 17.25" W x 15.25" D Wall Mounted Hand Sink