Advance Tabco FC-WM-40-ADA 40" W x 19.5" D x 25.5" H 16 Gauge 304 Stainless Steel Wall Mounted Multiwash Hand Sink
Shop all Advance Tabco Hand Sinks and Accessories
SKU:
FC-WM-40-ADA
MPN:
FC-WM-40-ADA
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Streamline handwashing with the Advance Tabco FC-WM-40-ADA wall-mounted multiwash sink, made from 16 gauge 304 stainless steel for durability. Its 40" width, 19.5" depth, and 5" deep bowl meet NSF and ADA compliance for foodservice needs.
  • Dual faucet-hole punch 8" OC
  • Wall mounted with stainless steel supports
  • 5" deep bowl with 3-1/2" rear basket drain
  • 40" W x 19.5" D compact 16 gauge 304 stainless sink
  • NSF certified for foodservice
  • ADA compliant for accessible handwashing
Weight62 LBS
Height29.5 (H)
Width40 (W)
Depth19.5 (D)
Bowl Depth (front to back)19.5"
Bowl Height (rim to drain)5" Deep
Bowl Width (left to right)40"
FaucetFaucet Not Included
FeaturesMulti-Station
StyleWall Mounted
ManufacturerAdvance Tabco
Bowl Depth (front - back)16"
Item TypeWall Mounted
Weight62 LBS
Height29.5 (H)
Width40 (W)
Depth19.5 (D)
Bowl Width (left to right)40"
FaucetFaucet Not Included
FeaturesMulti-Station
StyleWall Mounted
ManufacturerAdvance Tabco
Bowl Depth (front - back)16"
Item TypeWall Mounted
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • ADA Compliant certification
  • NSF Certified certification
  • Commercial Sink
  • Hand Sinks and Accessories
  • Commercial Sink
  • Hand Sinks and Accessories
Related products
picture
Pro IconFree shipping
picture
National Public Seating PRA-8000/PRA8-5 11" W Bluetooth Includes Wireless Handheld Microphone Oklahoma Sound 40 Watt Wireless PA System
Pro IconFree shipping
Advance Tabco PRLC-36 Stainless Steel Prestige Liquor Bottle Display Unit Cover
Yanco CO-210 10" L x 7" W White Melamine Oval Coupe Platter