Advance Tabco FFTG-18108 108" W x 18" D x 4" H 14 Gauge Stainless Steel Floor Trough
Shop all Advance Tabco Floor Troughs & Drain
SKU:
FFTG-18108
MPN:
FFTG-18108
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Advance Tabco FFTG-18108 stainless steel floor trough is 108" wide, 18" deep, and 4" high. Made from 14 gauge stainless steel, it features a fiberglass grate and two drain openings for efficient waste removal.
  • NSF certified for foodservice
  • Two 4" O.D. drain openings pitched toward waste
  • 108" W x 18" D footprint for drainage
  • Fiberglass grate reduces slip risk and resists corrosion
  • 14 Gauge stainless steel for durability
Weight138 LBS
Height4 (H)
Width108 (W)
Depth18 (D)
Depth (short side)18"
Filter TypeFloor Troughs
Gauge14 Gauge
Grate ConstructionFiberglass
Length108"
Pan TypeNon Anti-Splash
Trough ConstructionStainless Steel
Width (long side)97" - 108" (9 Ft.)
ManufacturerAdvance Tabco
StyleFiberglass Grate
Weight138 LBS
Height4 (H)
Width108 (W)
Depth18 (D)
Depth (short side)18"
Filter TypeFloor Troughs
Gauge14 Gauge
Grate ConstructionFiberglass
Length108"
Pan TypeNon Anti-Splash
ManufacturerAdvance Tabco
StyleFiberglass Grate
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • ETLus certification
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Faucet and Plumbing
  • Floor Troughs & Drain
  • Floor Troughs & Drain