Advance Tabco FS-1-2424-24RL 72" W 14 Gauge Stainless Steel Fabricated Sink
Shop all Advance Tabco 1 Compartment Sink
SKU:
FS-1-2424-24RL
MPN:
FS-1-2424-24RL
Commercial design services
Advance Tabco FS-1-2424-24RL 72" W stainless steel sink features a 24" x 24" x 14" deep bowl, left and right drainboards, and an 8" OC faucet pattern for high-volume prep. NSF-certified 14 gauge Type 304 steel ensures durability.
  • Stainless steel legs with bracing
  • 8" OC faucet holes
  • NSF certified for food-service
  • 72" sink with left/right drainboards
  • 24" x 24" x 14" deep bowl
  • 14 Gauge Type 304 stainless steel
Weight209 LBS
Height43 (H)
Width72 (W)
Depth29.5 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Drainboardswith Left and Right-Hand Drainboards
Overall Length72"
Style2 Drainboards
Weight209 LBS
Height43 (H)
Width72 (W)
Depth29.5 (D)
Overall Length72"
  • 1 Compartment Sink
Related products
picture
Quantum WR74-2136BK 36" W x 21" D x 74" H Black Epoxy Coated Wire Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Fisher 29500 Spray Value Plus with Quick Disconnect Kit
Advance Tabco FAG-306 72" W x 30" D Stainless Steel Top Galvanized Adjustable Undershelf Work Table
Hatco GR5A-54 54" W Aluminum Curved Glo-Ray Infrared Strip Heater - 925 Watts