Advance Tabco FS-3-1824-24L 80.5" W 14 Gauge Stainless Steel Base Fabricated Sink
Shop all Advance Tabco 3 Compartment Sink
SKU:
FS-3-1824-24L
MPN:
FS-3-1824-24L
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Built for high-use kitchens, the Advance Tabco FS-3-1824-24L three-compartment sink features 14 gauge stainless steel, a 24" left drainboard, and 18" x 24" x 14" deep bowls.
  • Adjustable stainless steel legs
  • 18" x 24" x 14" deep bowls for large items
  • NSF certified for commercial use
  • 3-compartment layout for efficient prep and wash
  • 24" left drainboard for workflow
  • 14 Gauge Type 304 stainless steel durability
Weight187 LBS
Height43 (H)
Width80.5 (W)
Depth29.5 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Compartment Width (side-side)18"
DrainboardsWith Left-Hand Drainboard
Overall Length80.5
Sink Depth (rim-drain)14"
Splash Height8.5"
Top Gauge14 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerAdvance Tabco
Style1 Drainboard
Filter TypeStraight / Line Sinks
Gauge14 Gauge
Weight187 LBS
Height43 (H)
Width80.5 (W)
Depth29.5 (D)
Overall Length80.5
Sink Depth (rim-drain)14"
Splash Height8.5"
Top Gauge14 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerAdvance Tabco
Style1 Drainboard
Gauge14 Gauge
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Commercial Sink
  • 3 Compartment Sink
  • Commercial Sink
  • 3 Compartment Sink