Advance Tabco FS-3-2028-24RL 108" W 14 Gauge 304 Stainless Steel 3-Compartment Fabricated Sink
Shop all Advance Tabco 3 Compartment Sink
SKU:
FS-3-2028-24RL
MPN:
FS-3-2028-24RL
Commercial design services
Advance Tabco FS-3-2028-24RL three-compartment sink features 108" of Type 304, 14 gauge stainless steel, with 20" x 28" x 14" bowls and integrated drainboards.
  • Adjustable stainless steel legs for stability
  • 24" drainboards for workflow
  • NSF certified for kitchen compliance
  • 108" 3-compartment sink for high-volume prep
  • 20" x 28" x 14" bowls for heavy-duty warewashing
  • 14 Gauge Type 304 stainless steel
Weight310 LBS
Height43 (H)
Width108 (W)
Depth34 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Compartment Width (side-side)20"
DrainboardsWith Left & Right-Hand Drainboards
Overall Length97" - 108"
Sink Depth (rim-drain)14"
Splash Height8.5"
Gauge14 Gauge
Style2 Drainboards
Weight310 LBS
Height43 (H)
Width108 (W)
Depth34 (D)
Overall Length97" - 108"
Sink Depth (rim-drain)14"
Splash Height8.5"
Gauge14 Gauge
Style2 Drainboards
  • 3 Compartment Sink
Related products
picture
Rosseto LD188 2 Gal. Black Acrylic Cuboid Lucid Beverage Dispenser
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco DRKC-45-OC Stainless Steel Bar Drink Rail
Pro IconFree shipping
Advance Tabco TA-524 Stainless Steel Drop-In Urn Trough
Hatco HWBRN-43D 4/3 Size Stainless Steel Rectangular with Drain Drop-In Heated Well - 1200 Watts
Follett LLC 00138370 20 Lbs. Poly Ice Bags
Duke 316-2460 60" W Galvanized Base 16 Gauge Work Table