Advance Tabco FS-3-2430-24L 99" W 14 Gauge Stainless Steel Base Fabricated Sink
Shop all Advance Tabco 3 Compartment Sink
SKU:
FS-3-2430-24L
MPN:
FS-3-2430-24L
Commercial design services
Advance Tabco FS-3-2430-24L three-compartment sink measures 99" overall with 24" x 30" x 14" bowls made from 14 gauge Type 304 stainless steel. It includes drainboards, faucet holes, adjustable legs, and meets NSF standards.
  • Adjustable stainless steel legs with 1" feet
  • 8" OC faucet holes; NSF certified
  • 99" W 14 gauge Type 304 stainless steel
  • Left and right drainboards for workflow
  • Three 24" x 30" x 14" deep compartments
Weight450 LBS
Height43 (H)
Width99 (W)
Depth36 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Compartment Width (side-side)24"
DrainboardsWith Left & Right-Hand Drainboards
Overall Length99"
Sink Depth (rim-drain)14"
Splash Height8.5"
ManufacturerAdvance Tabco
Style2 Drainboards
Filter TypeStraight / Line Sinks
Gauge14 Gauge
Weight450 LBS
Height43 (H)
Width99 (W)
Depth36 (D)
Overall Length99"
Sink Depth (rim-drain)14"
Splash Height8.5"
ManufacturerAdvance Tabco
Style2 Drainboards
  • 3 Compartment Sink
Related products
picture
Quantum WRS5-63-2136SS 36" W x 21" D Stainless Steel Solid Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
picture
Summit KITCFTWIN Stainless Steel Cold Brew Coffee Dispensing Tap Kit
Pro IconFree shipping
Advance Tabco 7-PS-33B Stainless Steel Pedestal Base
Duke 314-24144 24" D x 144" W Stainless Steel Work Table with Undershelf