Advance Tabco FS-3-2430-24R 99" W 14 Gauge Stainless Steel Base Fabricated Sink
Shop all Advance Tabco 3 Compartment Sink
SKU:
FS-3-2430-24R
MPN:
FS-3-2430-24R
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Advance Tabco FS-3-2430-24R three-compartment sink offers heavy-duty performance with 14 gauge 304 stainless steel and a 24" right drainboard.
  • NSF certified for sanitation
  • Right-hand drainboard for workflow
  • Adjustable stainless steel legs with feet
  • 99" overall length for large-scale prep
  • Three 24" x 30" x 14" deep bowls
  • 14 Gauge Type 304 stainless steel
Weight450 LBS
Height43 (H)
Width99 (W)
Depth36 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Compartment Width (side-side)24"
DrainboardsWith Right-Hand Drainboard
Overall Length99"
Sink Depth (rim-drain)14"
Splash Height8.5"
Top Gauge14 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerAdvance Tabco
Style1 Drainboard
Filter TypeStraight / Line Sinks
Gauge14 Gauge
Weight450 LBS
Height43 (H)
Width99 (W)
Depth36 (D)
Overall Length99"
Sink Depth (rim-drain)14"
Splash Height8.5"
Top Gauge14 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerAdvance Tabco
Style1 Drainboard
Gauge14 Gauge
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Commercial Sink
  • 3 Compartment Sink
  • Commercial Sink
  • 3 Compartment Sink