Advance Tabco FS-3-3024-30L 123" W 14 Gauge Stainless Steel Base Fabricated Sink
Shop all Advance Tabco 3 Compartment Sink
SKU:
FS-3-3024-30L
MPN:
FS-3-3024-30L
Commercial design services
Advance Tabco's FS-3-3024-30L sink offers 123" of workspace with three 30" x 24" x 14" bowls made of 14 gauge Type 304 stainless steel.
  • NSF certified for compliance
  • Adjustable stainless steel legs for stability
  • 14 gauge 304 stainless steel for durability
  • Left-hand drainboard speeds prep and cleanup
  • Three 30" x 24" x 14" compartments for high volume
Weight510 LBS
Height43 (H)
Width123 (W)
Depth30 (D)
Base ConstructionStainless Steel
Compartment Width (side-side)30"
DrainboardsWith Left-Hand Drainboard
Overall Length123"
Sink Depth (rim-drain)14"
Splash Height8.5"
Gauge14 Gauge
Weight510 LBS
Height43 (H)
Width123 (W)
Depth30 (D)
Overall Length123"
Sink Depth (rim-drain)14"
Splash Height8.5"
  • 3 Compartment Sink
Related products
picture
Vollrath 77023 Stainless Steel Double Boiler Inset for 77020
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco CF-SS-247 84" W x 37" D 14 Gauge 300 Stainless Steel Sliding Door Work Table
Pro IconFree shipping
Advance Tabco EC-2154 54" W x 21" D Chrome Plated Special Value Wire Shelving
Advance Tabco SRKD-30 30" W Stainless Steel Double Underbar Basics Speed Rail