Advance Tabco FS-4-2028-24RL 128" W 14 Gauge 304 Stainless Steel 4-Compartment Fabricated Sink
Shop all Advance Tabco 4 Compartment Sink
SKU:
FS-4-2028-24RL
MPN:
FS-4-2028-24RL
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Commercial design services
Engineered for continuous service, the Advance Tabco FS-4-2028-24RL sink features four 20" x 28" x 14" deep bowls and integrated drainboards for efficient workflow.
  • Adjustable stainless steel legs for stability
  • 8" OC faucet holes for standard faucets
  • 304 stainless steel for corrosion resistance
  • 24" left and right drainboards for workflow
  • Four 20" x 28" x 14" bowls for washing
Weight280 LBS
Height43 (H)
Width128 (W)
Depth34 (D)
Base ConstructionStainless Steel
DrainboardsWith Left & Right-Hand Drainboards
Filter TypeFabricated Sinks
Overall Length98" - 113"
Sink Depth (rim-drain)14"
Splash Height8"
Top Gauge14 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerAdvance Tabco
Style2 Drainboards
Weight280 LBS
Height43 (H)
Width128 (W)
Depth34 (D)
Filter TypeFabricated Sinks
Overall Length98" - 113"
Sink Depth (rim-drain)14"
Splash Height8"
Top Gauge14 Gauge
Top Stainless Series300 Series
ManufacturerAdvance Tabco
Style2 Drainboards
Downloads
  • Downloadspecsheet
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Commercial Sink
  • 4 Compartment Sink
  • Commercial Sink
  • 4 Compartment Sink