Advance Tabco FS-FM-100EF 100" W x 19.5" D x 42.5" H 14 Gauge 304 Stainless Steel Freestanding Multiwash Hand Sink
Shop all Advance Tabco Utility Sink
SKU:
FS-FM-100EF
MPN:
FS-FM-100EF
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Advance Tabco's FS-FM-100EF multiwash hand sink measures 100" W x 19.5" D x 42.5" H and is made of 14 gauge 304 stainless steel.
  • Freestanding design with flanged feet
  • NSF certified for compliance
  • Includes 3-1/2" rear basket drain
  • 100" W x 19.5" D compact footprint
  • Five electronic faucets for handwashing
  • 14 gauge Type 304 stainless steel
Weight170 LBS
Height42.5 (H)
Width100 (W)
Depth19.5 (D)
Bowl Depth (front to back)15" - 19"
Bowl Height (rim to drain)8" Deep
Bowl Width (left to right)20" & Up
FaucetFaucet Included
FeaturesMulti-Station
StyleFreestanding
ManufacturerAdvance Tabco
Weight170 LBS
Height42.5 (H)
Width100 (W)
Depth19.5 (D)
FaucetFaucet Included
FeaturesMulti-Station
StyleFreestanding
ManufacturerAdvance Tabco
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Commercial Sink
  • Utility Sink
  • Commercial Sink
  • Utility Sink
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"