Advance Tabco FS-FM-40EF 40" W x 19.5" D x 42.5" H 14 Gauge 304 Stainless Steel Multiwash Hand Sink
Shop all Advance Tabco Utility Sink
SKU:
FS-FM-40EF
MPN:
FS-FM-40EF
Commercial design services
Built for busy kitchens, the Advance Tabco FS-FM-40EF multiwash hand sink measures 40" W x 19.5" D x 42.5" H. It features durable 14 gauge type 304 stainless steel, two electronic faucets, an 8" deep bowl, and NSF certification.
  • Freestanding with stainless legs
  • 8" deep bowl with 3-1/2" rear drain
  • NSF certified for commercial use
  • 40" W x 19.5" D compact footprint
  • Two electronic faucets for touchless washing
  • Type 304 stainless steel 14 gauge
Weight87 LBS
Depth19.5 (D)
Bowl Depth (front to back)15" - 19"
Bowl Height (rim to drain)8" Deep
Bowl Width (left to right)20" & Up
FaucetFaucet Included
ManufacturerAdvance Tabco
Weight87 LBS
Depth19.5 (D)
FaucetFaucet Included
  • Utility Sink
Related products
picture
Quantum WR54-1272C 72" W x 12" D x 54" H Chrome Plated Finish Wire Shelving Starter Kit
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco EGG-1448 48" W x 14" D Green Epoxy Coated 4 Shelves Special Value Shelving Unit
Pro IconFree shipping
Advance Tabco HF-2G-NAT 2 Pans Stainless Steel Open Well Natural Gas Hot Food Table
Yanco RE-309 9.5" Dia. White Ceramic Round Recovery 3-Compartment Plate