Advance Tabco FS-FM-80EF 80" W x 19.5" D x 42.5" H 14 Gauge Stainless Steel Multiwash Hand Sink
Shop all Advance Tabco Utility Sink
SKU:
FS-FM-80EF
MPN:
FS-FM-80EF
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Advance Tabco FS-FM-80EF 14 gauge stainless steel sink is 80" W x 19.5" D x 42.5" H with 4 electronic faucets, 3-1/2" drain, 8-1/2" backsplash, and NSF-certified Type 304 build.
  • Freestanding with steel legs and flanged feet
  • 8-1/2" backsplash with 1/2" basket drain
  • NSF certified for foodservice use
  • 80" wide 14-gauge 304 stainless steel
  • 16" x 8" stainless bowls
  • Four electronic faucets for hand wash
Weight130 LBS
Height42.5 (H)
Width80 (W)
Depth19.5 (D)
Bowl Depth (front to back)15" - 19"
Bowl Height (rim to drain)8" Deep
Bowl Width (left to right)20" & Up
FaucetFaucet Included
FeaturesMulti-Station
StyleFreestanding
ManufacturerAdvance Tabco
Weight130 LBS
Height42.5 (H)
Width80 (W)
Depth19.5 (D)
FaucetFaucet Included
FeaturesMulti-Station
StyleFreestanding
ManufacturerAdvance Tabco
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Commercial Sink
  • Utility Sink
  • Commercial Sink
  • Utility Sink
Related products
picture
Vitamix 36019 Commercial Blender - Vitamix The Quiet One
Pro IconFree shipping
picture
Pro IconFree shipping
Everest Refrigeration ESWQ3 59" W Two-Section Solid Door Reach-In Dual Temperature Refrigerator/Freezer Combo
American Metalcraft FSMEL12 Tray, 12"
American Metalcraft DPR1 Pour Spout, tapered
American Metalcraft GVHSS10 Serving Spoon, 10"
American Metalcraft GVHP10 Pie Server
American Metalcraft HCAD14 Pizza Disk, 14"