Advance Tabco FS-WM-120EFADA 120" W x 19.5" D x 25.5" H 14 Gauge 304 Stainless Steel Wall Mounted Multiwash Hand Sink
Shop all Advance Tabco Hand Sinks and Accessories
SKU:
FS-WM-120EFADA
MPN:
FS-WM-120EFADA
Commercial design services
Advance Tabco's FS-WM-120EFADA wall-mounted multiwash hand sink features a 120" wide, 14 gauge 304 stainless steel station with six electronic faucets and three rear drains for high-throughput handwashing.
  • Wall-mounted with four tubular steel supports
  • Three 3.5" rear basket drains for drainage
  • NSF certified for sanitation standards
  • 120" 14-gauge 304 stainless steel
  • ADA compliant for accessible handwashing
  • Six electronic faucets for hygiene
Weight149 LBS
Height25.5 (H)
Width120 (W)
Depth19.5 (D)
Bowl Depth (front to back)19.5"
Bowl Height (rim to drain)5" Deep
Bowl Width (left to right)120"
ManufacturerAdvance Tabco
Bowl Depth (front - back)16"
Item TypeWall Mounted
Weight149 LBS
Height25.5 (H)
Width120 (W)
Depth19.5 (D)
Bowl Width (left to right)120"
ManufacturerAdvance Tabco
Bowl Depth (front - back)16"
Certifications
  • ADA Compliant certification
  • Hand Sinks and Accessories
Related products
picture
Univex BSBL78 52.4" W x 85.8" D x 131.1" H Single Button Operation Spiral Bowl Lifter
Pro IconFree shipping
picture
Advance Tabco TGLG-485 60" W x 48" D Galvanized Base 14 Gauge Flat Top Work Table
Pro IconFree shipping
Advance Tabco TOS-5 77.75" W x 12" D 18 Gauge Stainless Steel Double Food Table Overshelf