Advance Tabco FS-WM-60EF 60" W x 19.5" D x 29.5" H 14 Gauge 304 Stainless Steel Wall Mounted Multiwash Hand Sink
Shop all Advance Tabco Hand Sinks and Accessories
SKU:
FS-WM-60EF
MPN:
FS-WM-60EF
Commercial design services
Serve three users with the Advance Tabco FS-WM-60EF wall-mounted multiwash hand sink, made of 14 gauge 304 stainless steel. It features a 60" width, 19.5" depth, 8" deep bowls, and tubular supports.
  • 16" front-to-back bowl, 8" deep basin
  • NSF certified for foodservice
  • Includes 3-1/2" rear basket drain
  • 60" wide 14-gauge 304 stainless
  • Wall-mounted with tubular stainless supports
  • Three electronic faucets for touchless use
Weight87 LBS
Height29.5 (H)
Width60 (W)
Depth19.5 (D)
Bowl Depth (front to back)19.5"
Bowl Height (rim to drain)8" Deep
Bowl Width (left to right)60"
ManufacturerAdvance Tabco
Bowl Depth (front - back)16"
Item TypeWall Mounted
Weight87 LBS
Height29.5 (H)
Width60 (W)
Depth19.5 (D)
Bowl Width (left to right)60"
ManufacturerAdvance Tabco
Bowl Depth (front - back)16"
  • Hand Sinks and Accessories
Related products
picture
Quantum WR86-2430WPM 30" W x 24" D Green Epoxy Antimicrobial Coating 4 Shelves Stationary Wire Plastic Mat Shelving Unit
Pro IconFree shipping
picture
Rosseto MEL021 White Triangular Platter
Pro IconFree shipping
Advance Tabco SFG-308 96" W x 30" D Stainless Steel Base 16 Gauge Adjustable Undershelf Work Table
Yanco WD-310 10" W x " H x " D Brown Melamine Round Serving Tray
Omcan USA 25272 74.5" W 18 Gauge Galvanized Base Pot Sink
Duke 416-3696 96" W Galvanized Base Unspecified Work Table
Thunder Group PLIS9331BK 9" x 3" White Information Symbol Sign
Omcan USA 26084 8 mm Brass Gargati Pasta Die
Vollrath 3639951 28.25" W x 26" D x 21.5" H Galvanized Exterior Housing Stainless Steel Insulated Wells Drop-In Electric Hot Food Well Unit
Omcan USA 22103 48" W x 30" D Galvanized Standard Series Undershelf