Advance Tabco FTG-24108 108" W x 24" D x 4" H 14 Gauge 304 Stainless Steel Floor Trough
Shop all Advance Tabco Floor Troughs & Drain
SKU:
FTG-24108
MPN:
FTG-24108
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Transform your kitchen's efficiency with the Advance Tabco FTG-24108 floor trough. This 108" W x 24" D x 4" H unit, made from 14 gauge 304 stainless steel, offers durability and effective drainage, making it perfect for your needs.
  • Spacious 108" length for drainage
  • NSF certified for safety
  • Compact 4" height fits installations
  • Durable 14 Gauge stainless steel
  • Stainless steel grates for easy maintenance
  • Non anti-splash design for cleaner spaces
Weight274 LBS
Height4 (H)
Width108 (W)
Depth24 (D)
Depth (short side)24"
Filter TypeFloor Troughs
Gauge14 Gauge
Grate ConstructionStainless Steel
Length108"
Pan TypeNon Anti-Splash
Trough ConstructionStainless Steel
Width (long side)97" - 108" (9 Ft.)
ManufacturerAdvance Tabco
StyleStainless Steel Grates
Weight274 LBS
Height4 (H)
Width108 (W)
Depth24 (D)
Depth (short side)24"
Filter TypeFloor Troughs
Gauge14 Gauge
Length108"
Pan TypeNon Anti-Splash
ManufacturerAdvance Tabco
StyleStainless Steel Grates
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Restaurant Faucet and Plumbing
  • Floor Troughs & Drain
  • Floor Troughs & Drain