Advance Tabco NDSG-18-144 144" W Tempered Glass Single-Sided Sleek Shield Food Shield
Shop all Advance Tabco Sneeze Guards
SKU:
NDSG-18-144
MPN:
NDSG-18-144
zoom
Login or Add to Cart to See Price
Usually ships in 2 - 3 Weeks
Warranty
Commercial design services
Advance Tabco NDSG-18-144 tempered glass food shield offers a 144" wide, double-tier self-service barrier with 1/4" tempered panels and stainless steel top shelf to meet NSF standards.
  • Chamber Lock™ rotates in 15° intervals for alignment
  • 144" W tempered glass front and side panels for visibility
  • Stainless steel top shelf resists corrosion and cleans easily
  • Double-tier design boosts display capacity
Weight546 LBS
Height34 (H)
Width144 (W)
Depth18 (D)
Item TypeSneeze Guards
Filter TypeSneeze Guards
Frame ConstructionStainless Steel
ServiceSelf-Service
Width (side - side)141" - 146"
ManufacturerAdvance Tabco
Length144"
StyleTwo Sided
Service TypeSelf Service
Weight546 LBS
Height34 (H)
Width144 (W)
Depth18 (D)
Item TypeSneeze Guards
Filter TypeSneeze Guards
ServiceSelf-Service
Width (side - side)141" - 146"
ManufacturerAdvance Tabco
Length144"
StyleTwo Sided
Service TypeSelf Service
Downloads
  • Downloadspecsheet
  • Downloadwarranty
Certifications
  • NSF Certified certification
  • Salad Bar Equipment and Accessories
  • Sneeze Guards
  • Sneeze Guards
Related products
picture
Quantum 61RT 61" W with Corresponding Tabs Rods
Pro IconFree shipping
picture
Yanco AC-81 18" L x 13" W Super White Porcelain Oval Rolled Edge Abco Platter
Pro IconFree shipping
Thunder Group 1009TP 9.13" Dia. Melamine Peacock Round Plate