Advance Tabco OTS-12-72R 72" W x 12" D 18 Gauge 430 Stainless Steel Single Overshelf
Shop all Advance Tabco Table Mounted Overshelves
SKU:
OTS-12-72R
MPN:
OTS-12-72R
Commercial design services
Engineered for busy kitchens, the Advance Tabco OTS-12-72R overshelf measures 72" wide by 12" deep and uses 18 gauge 430 stainless steel for durable, NSF-certified storage.
  • 37 pounds durable weight
  • NSF certified for food environments
  • Fits 61"–72" work table widths
  • 72" W x 12" D 18 Gauge 430 stainless steel
  • Table-mounted for secure installation
  • Single 1" rear up-turn for spills
Weight37 LBS
Height14 (H)
Width72 (W)
Depth12 (D)
ConstructionStainless Steel
Depth (front - back)12"
ShelvesSingle
Width (side - side)61" - 72"
StyleSingle
Weight37 LBS
Height14 (H)
Width72 (W)
Depth12 (D)
ConstructionStainless Steel
Depth (front - back)12"
ShelvesSingle
Width (side - side)61" - 72"
  • Table Mounted Overshelves