Advance Tabco PRC-19-48R 48" W x 20" D x 36" H Stainless Steel 10" Deep Prestige Ice Chest
Shop all Advance Tabco Underbar Ice Bins and Cocktail Bins
SKU:
PRC-19-48R
MPN:
PRC-19-48R
Commercial design services
Maximize efficiency with the Advance Tabco PRC-19-48R stainless steel ice chest, designed for high-volume beverage service. It features a 10" deep ice bin and a bottle well, accommodating up to 108 pounds of ice for your drinks.
  • Freestanding design for easy placement
  • Includes a bottle well for convenience
  • Freestanding installation for flexibility
  • Durable stainless steel construction
  • Accommodates up to 108 lbs. of ice
  • Spacious 10" deep ice bin for storage
Weight115 LBS
Height36 (H)
Width48 (W)
Depth20 (D)
Bin Depth10" Deep
Cold PlateWithout
Components (left to right)Bottle Well, Ice Bin
ConstructionStainless Steel
Filter TypeIce Bins without Cold Plate
Splash7"
ManufacturerAdvance Tabco
Item TypeIce Bins without Cold Plate
Weight115 LBS
Height36 (H)
Width48 (W)
Depth20 (D)
Bin Depth10" Deep
Cold PlateWithout
ConstructionStainless Steel
Splash7"
ManufacturerAdvance Tabco